شایسته ترین فرد برای ریاست جمهوری از نظر علما

جام انتخابات: انتخابات نزدیک است بازار رقابت ای انتخاباتی و ظهور کاندیداها داغ داغ.


تا کنون به طور رسمی ۱۶ کاندیدا اعلام کاندیداتوری کرده اند و همین مساله نشان می دهد انتخابات امسال از سال های گذشته، پررونق تر خواهد بود.

از انجایی که چیزی به آغاز تبلیغات رسمی انتخاباتی باقی نمانده است، توصیه های سیاسیون به رقبای انتخاباتی نیز آغاز شده است.

 

علما و مراجع تقلید قم نیز در دیدارهایی که با گروه‌های سیاسی داشتند، ضمن بر شمردن آسیب‌های انتخابات آینده، ‌ویژگی‌های رئیس‌جمهور آینده را بر شمردند.

 

آیت‌الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار با برخی اعضای حزب موتلفه اسلامی با تاکید بر حضور حداکثری مردم در انتخابات آینده، گفت: آنچه از حضور مهم‌تر است نتیجه آن است و نتیجه انتخابات به این دلیل مهم است که چهار سال آینده کشور در اختیار رئیس‌جمهور قرار خواهد گرفت و موقعیت نظام جمهوری اسلامی در جهان موقعیت خاصی است که در طول تاریخ اسلام هیچ‌گاه در این موقعیت نبوده و این موقعیت بسیار ممتاز بوده و اینکه به کجا خواهد رسید بسیار مهم‌تر است.


آیت‌الله یزدی افزود: باید بسیار هوشیار بود که نکند به دلیل لزوم حضور اکثریت مردم در پای صندوق‌های رای به نتیجه‌ آن کم توجهی شود. باید مراقب باشیم شخصی رئیس‌جمهور نشود که هر روز درگیری و مشکل ایجاد کند.

 

وی با بیان اینکه کسی که می‌خواهد زمام قوه مجریه کشور را به عهده گیرد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، گفت: مردم باید با دقت و بینش انتخاب درست داشته باشند اگر اطلاعات کمی در مورد کاندیداها دارند از معمتدین سوال کنند و اطلاعات لازم را کسب کنند و رئیس‌جمهور آینده باید تمام ویژگی‌های مثبت روسای جمهور قبل را داشته و نواقص آنها را نداشته باشد.

 

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: ارشادات مقام معظم رهبری باید سر لوحه کارها قرار گرفته و ما باید پشت سر رهبری حرکت کنیم. وی تاکید کرد: اگر ما ساکت بنشینیم و منتظر انتخابات بی‌نظر باشیم روز قیامت مسئول هستیم، امروز کسانی که حجت شرعی به حضور در انتخابات دارند کم نیستند و باید طی راهکاری به ائتلاف و وحدت نیروهای اصولگرا و ارزشی نزدیک شد.

 

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه تشتت و تفرقه نیروهای معتقد به انقلاب قطعا مضر و خطرناک است، افزود: نتیجه تفرقه و تشتت نیروهای وفادار به انقلاب جز شکست و پیروزی افرادی که امتحان خوبی نداده‌اند نخواهد بود؛ اگر کسانی حاضر به ائتلاف نباشند و اظهار و ابراز تدین و وفاداری به انقلاب هم کنند باید از آنها تعجب کرد.

 

وی بیان داشت: پخش آرا باعث شکست می‌شود و با قداست و تقوا سازگار نیست، برخی از مسائل بسیار روشن است و همه باید به آن توجه کنند؛ تقوای دینی ایجاب می‌کند که به این مسئله توجه کنیم، مگر خدای ناکرده روی هوی و هوس و نظرات و منافع شخصی می‌خواهیم کار کنیم؟

 

این مرجع عظام تقلید تشتت نیروهای وفادار به انقلاب را غیرشرعی دانست و تاکید کرد: شرعا تشتت جایز نیست و باید آنهایی که معتقد به انقلاب و نظام هستند در این خصوص تامل و تدبر کنند.
وی افزود: البته باید با نظرخواهی سراغ افراد خوش‌سابقه و با سابقه بروند و شاخصه‌ها را مدنظر داشته باشند، هیچ مانعی ندارد روی یک نفر توافق کنند و سایرین بازوی او باشند و در حل مشکلات همکاری کنند.

 

آیت‌الله مکارم‌شیرازی یکی دیگر از آسیب‌های انتخابات را حرکت به سوی فرهنگ غرب دانست و ادامه داد: در غرب برای کسب رای دست به هر اقدامی می‌زنند، اما ما نباید برای جلب آرای گروه‌های منحرف دست به هر اقدامی بزنیم.

 

وی بیان کرد: نباید فرهنگ ما در عرصه انتخابات، فرهنگ غربی و وعده‌های توخالی و عوام‌فریبی باشد؛ باید اصول اسلامی در تبلیغات و برنامه‌ها و هزینه‌ها رعایت شود و افراد مراعات این مسائل را بکنند.

 

آیت‌الله حسین نوری‌همدانی نیز در دیداری جداگانه گفت: رئیس‌جمهور آینده باید واجد شرایط و ویژگی‌هایی باشد که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره و تاکید کردند. وی ولایت‌مداری را شاخصه رئیس‌جمهور آینده ذکر کرد و افزود: در داخل نیز ما با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که نمی‌توان همه را ناشی از تحریم‌ها دانست، در کشور ما منابع و استعدادها فراوان است، چرا باید وضعیت ما اینگونه و گرانی تا این حد سرسام‌آور و افسار گسیخته باشد.

 

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه ما در عرصه داخلی نیازمند مدیریت قوی هستیم تا بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم، ابراز داشت: در مقابل دشمنان کینه توز نیز نیازمند سیاست قوی هستیم که خود در گرو داشتن ایمان و ولایت‌مداری است.

 

وی با بیان اینکه ما درباره اشخاص صحبتی نمی‌کنیم، یادآورشد: فردی که می‌خواهد رئیس‌جمهور شود باید ولایت‌مدار، کارآمد و پرتلاش و سختکوش باشد و امیدواریم چنین فردی پیدا شود.
آیت‌الله نوری‌همدانی انتخابات این دوره از ریاست‌جمهوری را به مراتب حساس‌تر از دوره‌های گذشته دانست و افزود: فردی که می‌خواهد رئیس‌جمهور شود و مشکلات را حل کند باید به لحاظ مختلف جامع و کامل باشد.

 

آیت الله علوی گرگانی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم نیز در دیدار با اعضای حزب موتلفه متذکر شد: اگر کسی می خواهد که در جمهوری اسلامی ما نامزد ریاست جمهوری بشود باید برنامه ریزی قوی داشته باشد و برنامه ریزی هم باید قبل از انتخاب شدن باشد نه اینکه اول انتخاب بشود و بعد شروع به برنامه ریزی بکند.

وی در ادامه یادآور شد: البته تجربه مردم ما در زمینه انتخابات کم نیست و خود این تجربیات باعث پختگی مردم ما شده است، چرا که ما دیده ایم که بعضی از افرادی که آمدند (از ابتدا تا انتها) به یک شکل کار نکردند و دچار فراز و نشیبهایی بوده اند و ما باید سعی کنیم فردی را انتخاب کنیم که به بهترین شکل ممکن کار کند و شخصی را انتخاب کنیم که رهبری بزرگوار بدون هیچ گونه دغدغه ای حکم تنفیذ ریاست جمهوری را به او واگذار کند، پس ما باید در مورد کسی که می خواهیم انتخاب کنیم تمام جوانب را در نظر بگیریم.

/ 0 نظر / 11 بازدید