خطبه نمازجمعه23-1-92 شهرستان ملارد

در روایتی از امام زمان (عج) داریم که می فرماید سبک زندگی دختر پیامبر برای من الگو واسوه است،مایی که ادعای شیعه بودن حضرت زهرا(س) را داریم آیا رنگ وبوی زندگی ما به سمت و مسیر زندگی حضرت زهرا(س) وحضرت علی(ع) هست یاخیر؟ببینیم زندگی ما چه شباهتی به زندگی حضرت زهرا (س)دارد.

دونمونه یکی نمونه زندگی معنوی ودرونی حضرت ودیگری زندگی بیرونی وظاهری حضرت است. در یک روایتی است که پیامبر(ص) خطاب به سلمان می فرماید: دخترم فاطمه آنچنان ایمان در اعماق دل و تمامی وجودش نفوذ کرده که برای عبادت خدا خود را ازهمه چیز فارق می کند ما میخواهیم عبادت کنیم چقدرتلاش می کنیم؟برای نمازمون چقدر غیر خدا را میزنیم کنار؟ یا در روایتی دیگر میفرماید: وقتی حضرت زهرا(س) در محراب عبادت می ایستدهمچون ستاره ای برای ملائک آسمان می درخشیدخدا به ملائکه میگویدای ملائک بنگرید به بهترین بنده من فاطمه او در مقابل من ایستاده و از خوف من تمامی وجودش می لرزدو با تمامی حضور قلب خودبه عبادت من روی آورده است. از این نمونه روایات زیاد داریم این از بعد درونی و عبادت و معنویت حضرت زهرا(س) است اماظاهر زندگی حضرت که همه زنان و مردان ما باید از آن درس بگیرندآن عفت وحجاب زهرای مرضیه است به کرّات شنیده اید پیامبر با یک نابینا به در خانه دخترش آمد در زد گفت دخترم یک نابینا همراه من است حضرت فرمود پدر بگذار من بروم چادر و مقنه خود را بپوشم فرمود دخترم اوکه نابیناست و تورا نمی بیند حضرت زهرا(س) فرمود او مرا نمی بیند ولیکن من اورا می بینم و او رایحه یک زن را درک میکندو من باید خودم را بپوشانم.

پاکدامنی زن به این است که زیبایی خود راوسیله شهوت رانی خود ودیگران قرار ندهد حدود اسلام را در رابطه با محرم وغیر محرم رعایت کندآلودگی ظاهری و باطنی را از خود دور کند، چشمش را از حرام دور کند،زبانش را گفتارحرام دور کند، گوشش را از حرام دور کند اینها را باید رعایت کند.

عفت وتقوای تو الگوی زن                    از تو باید خو بگیردخوی زن

بر زنان این گونه درس آموختی               اَجنبی هرگز نبیند روی زن

حضرت زهرا (س) مجروح است علی(ع) را بردند به سمت مسجد پهلویش شکسسته با این وضع حضرت زهرا(س) می خواهد برود به کمک ولی و امام و علی (ع) خودش با چه وضعی میرود؟راوی میگوید چادر عربی بر سرش به گونه ای که بر روی زمین کشیده میشد و قدم های پایش هم دیده نمیشد. امروز زنان ما چطورند؟ چادر که رفت کنار، مانتو ها هم از کت آقایان کوتاه تر شده است. در روایت است که پیامبر فرمود: دخترم فاطمه اگر زنی آرایش کند و لباسی بپوشد که مورد توجه قرار گیردو با این وضع بیرون بیاید تا مردم به او نگاه کنند این زن از خانه که بیرون می آید مورد لعن ونفرین ملائک قرار می گیرد و مورد خشم خدا قرار میگیرد، تا کی ؟ تا زمانی که میمیرد و دستور داده شود که وارد در آتش شود. ما باید از این مسائل درس بگیریم. همسر داری حضرت زهرا(س) چه مردان و چه زنان باید درس بگیرند، تمیز و مرتب بود، حسن خلق و خوش سخن بود، شریک بودن در سختی و خوشی های علی(ع) کارهای خانه را انجام می داد، انیس و مونس حضرت علی(ع) بود ، قناعت در زندگی ، ایثار و فداکاری با جان ومال ، هرگز علی(ع) را عصبانی نکرد، حضرت علی(ع) میگوید با نگاه به فاطمه غم هایم از بین میرفت.

سلمان میگوید حضرت علی (ع) باغی داشت در مدینه آن را به 12000درهم فروخت وبین فقراءتقسیم کرد دست خالی  آمد به خانه حضرت زهرا (س) فرمود  شنیده ام باغت را فروختی حضرت فرمود بلی وآن رابین فقراء تقسیم کردم حضرت زهرا(س) فرمود درخانه چیزی نداریم علی(ع) فرمود چشم زهرا جان و از خانه آمد بیرون تا از بازارقرض کند، به همین مقدار خواسته حضرت زهرا(س) ناراحت شد وبه سجده افتاد و گفت خدایا من را ببخش این خواسته را از علی(س) کردم. این است اسوه همه ما لذا وقتی شهید شد حضرت علی(ع) هر شب بر سر قبرش میرفت و اشک می ریخت.

 پیامبر نشسته بود اصحاب ویاران بودند این آیه نازل شدسوره نور آیه 36 که میفرماید نور خدا  در بعضی از خانه هاست ومنبع خیر وبرکتند شخصی بلند شد پرسید این خانه ها کجاهستند؟فرمود خانه انبیاء بعد ابوبکربلند شد واشاره به خانه علی وزهرا کرد و پرسید این هم جزء آن خانه هاست ؟ حضرت فرمود بلی و این خانه افضل همه این خانه هاست. بله این آیه شامل خانه زهرا(س) هم هست بعد از نزول آیه تطهیر میگویند پیامبر به مدت 6 یا 9 ماه هر روز می آمد در خانه حضرت زهرا(س) و اظهار ادب به اهل بیت حضرت زهرا(س) میکردند.

 

خطبه دوم :

خودم وهمه شما نمازگزاران عزیز را دعوت میکنم به تقوای الهی ، ظهر جمعه است و جمعه مورد توجه، سید الایام است روایت داریم که در روز جمعه دعاها مستجاب میشود ؛ لذا راوی میفرماید: زهرای مرضیه (س) میفرماید : از پیامبرخدا شنیدم که میفرمود: همانا در روز جمعه ساعتی است که ممکن نیست که شخصی از خدای عزوجل امرو کارخیری  را درخواست کند ؛ مگر اینکه به او ارزانی کند؛ حضرت زهرا فرمود: به پدر عرض کردم : ای رسول خدا این ساعت چه موقع است؟ پیامبر فرمود: زمانی که نیمی از خورشیدبه سمت غروب نزدیک شود. پس این ساعت و فرصت های روز جمعه را غنیمت بشماریم .

ایام شهادت حضرت فاطمه (س) راخدمت همه شما تسلیت عرض میکنم واز برنامه هایی که در مساجد وهیئت هاست استفاده کنیم و در روز شهادت این بانوی بزرگوار دسته های عزاداری را درسطح شهر همراهی کنیم . نکته ای که لازم است عرض کنم این است که ستاد عتبات عالیات شهرستان ملارد هم دراین ایام ودر مساجدو هیئت ها برای کسانی که نذورات دارند برای ساخت صحن حضرت زهرا (س) در کنارقبر امیرالمومنین(ع) در نجف کمکهای مردمی را جمع آوری میکند.

 در این هفته متاسفانه زلزله بوشهررا داشتیم که عده ای از هموطنان ما جان خود را ازدست دادند و عده ای مجروح شدند به خانواده های این عزیزان تسلیت عرض میکنم و انتظار هست که انشاءالله عزیزان به وسعی که دارند به این خانواده ها کمکی کنند ؛ هم جمعیت هلال احمر و هم کمیته امداد وهم مساجد سطح شهر آماده دریافت کمکهای نقدی شما عزیزان است به زلزله زده گان.

هفته بهداشت ودرمان است وبنده به همه همکاران وهم سرپرست بهداشت ودرمان جناب آقای دکتر عسگری خسته نباشید عرض میکنم . همانند هفته پیش عرض میکنم که لازم هست که همه ما تلاش کنیم برای داشتن شهری سالم ؛ و همینطور جسمی سالم؛ اسلام  سفارش بسیارویژه ای را کرده است برای داشتن جسمی سالم و انشاءالله هم ما مورد توجه خودمان قرار دهیم . اسلام سفارش ویژه ای دارد درباره نظافت وجسم , هم منزل ومحیط و هم اجتماع دارد که انشاءالله به آن توجه کنیم .

نکته بعدی که لازم هست به آن توجه کنیم ؛ ثبت نام شوراهاست که همین ایام شروع میشود ؛ همانطوری که شما هم خبر دارید عده زیادی احساس تکلیف کرده اند در سطح شهرستان که بیایند وخدمتی کنند در این جایگاه ماهم خسته نباشید می گوییم و لازم هست که به این عزیزان نکته ای را عرض کنم که هرکسی که توانایی خدمت دارد احساس تکلیف کند ؛ عده ای توانایی خیانت دارند واینهاهم احساس تکلیف می کنند که بیایند و خیانت کنند وبیت المال را چپاول کنند ونمونه هایش را ما در سطح کشور زیاد داشتیم متأسفانه شوراها از بدو تاسیس تا به امروز پرونده درخشانی ندارند  متاسفانه در برخی از شوراهای سطح کشور مرکز چپاول بیت المال بوده وهست نه خدمت به مردم ؛ لذا برخی ها برای مردم وبرای خدمت به مردم و برای خدمت به شهر می ایند اما کمترین خدمت را به مردم وشهر نمی کنند؛ بعضی ها خدمت به مردم میکنند وبعضی ها خدمت به خودشان می کنند ؛ متاسفانه زد وبندهایی است برای انتخاب مدیران ، خرید وفروش هایی است در این قمست ، لذا باید توجه کرد، سازمان نظارت هم باید توجه کنند اما متاسفانه ضعفی در استان است، در سازمان نظارت به هر نفر از افرادی که در آنجا مشغول کارکردن هستند حکم ریاست داده اند واین ضعف نظارت است ؛لذا هم نهادهای تاثیرگذار و هم نهادهای امنیتی اگر توجه نکنند افرادی که نباید تایید شوندو مورد تایید قرار بگیرند من نام آنها رادر پشت این تریبون خواهم آورد و به آنها نیز تذکر می دهم ؛ هم نظارت وهم نهادهای امنیتی در تعیین صلاحیت ها با قدرت وهوشیاری فرد پیدا کنند؛ و افراد با صلاحیت راکه برای خدمت به مردم آمده اند را انتخاب کنند؛تکلیف شما مردم هم این است که فریب تبلیغات رنگارنگ انها راهم نخورید ؛ یکی از بدی های شهرستان ملارد و مخصوصاً شهر ملارد این است که بعلت این که جمعیت آنها از فرقه ها وگروههای مختلف است ، گرو کشی میکنند، اقوامها در مقابل هم صف آرایی می کنند می گویند: این قوم رأی بیاورد، آن قوم بیاورد،  این حرفها نیست افرادی که واقعاً صلاحیت دارند از هرقوم ونژادی که هستند، باید به آنها رأی داد و روی کار آوردشان، انتظار هست که عزیزان ماهم توجه کنند؛ حرفهای به ظاهر قشنگ برخی از اینها،آنها را فریب ندهد. 

باید تلاش کنیم افرادی صالح ومتخصص ومتعهد برای خدمت به مردم نه برای جلوگیری ونه برای ضربه زدن به شهر ، ما امروز این را  می بینیم ؛ خدمتی که در حق مردم این شهر بود صورت نگرفته است ، شورایی که در یکسال چند شهردار وسر پرست انتخاب میکند معلوم است که مشکلشان کجاست . شما باید توجه کنید که در دوره جدید ا فرادی متخصص وبلد بکار و سالم، برای خدمت به این مردم بیایند و انشاءالله این توجه راهم شماعزیزان داشته باشید.

در هفته مسئله بین المللی انفجارهای هدفمند رادر سوریه وعراق و پاکستان وافغانستان داشتیم؛ هدف اصلی دشمنان جنگ داخلی بین اقوام ومذاهب است  واین نفعش هم برای دشمنان اسلام است . کشورهای به ظاهر اسلامی مانند قطر وترکیه که در خدمت اسرائیل هستند و برای خدمت به اسرائیل تلاش میکنند ومسلمانان جهان باید توجه کنند که فریب به ظاهر مسلمان اینها را نخورند.انشاءالله

 

 

/ 0 نظر / 8 بازدید