خطبه های عبادی - سیاسی این هفته

خطبه اول پیرامون حقوق والدین صحبت میکردیم؛ گفتیم هشتاد حق به گردن فرزندان دارند که40حق در دوران حیات آنها بود و40 حق در دوران بعد از مرگشان.

پیامبر(ص) فرمودند : نیکی به پدر ومادر ، برتر از نماز، روزه، حج، زکات ،جهاد در راه خداست. کرامت داریم که به پیش پیامبر(ص) : یا رسول الله (ص) پدری دارم پیریا مادری دارم پیر، از طرفی هم به میدان جهاد مرا دعوت کردند، چه کنم؟  پیامبر(ص) فرمود: برو و در خدمت به پدر ومادر خودت باش.

این اهمیت پدر ومادر هست که مابایدبه آنها احترام کنیم. از طرفی هم گفتیم نکند مورد عاق آنها قرار بگیریم . اگر مورد عاق آنها قرار بگیریم بخشیده نمی شویم . روزی پیامبر(ص) در مسجد نشسته بود و جبرئیل وارد مسجد شد و خدمت رسول خدا سلام داد، بعد فرمود: یا رسول الله وارد مسجد بقیع شوتا با حضور شما اهل قبرستان مورد آمرزش قرار گیرند . پیامبرگرامی اسلام وارد قبرستان شد در حالی که واردقبرستان شده بود دیدکه از یکی از قبرها صدای «الامان»!می آید پیامبر دید صدایی که میشنود صدای جوانی است . به بلال گفت: تمامی اهل شهر را صدابزنید .

تمامی اهل شهر وارد قبرستان شدند و در آنجا جمع شدند. پیر زنی آمد در کنار این قبر وگفتند: این قبر کیست ؟ پیر زن جواب داد: این جوان من است  پیامبر(ص) فرمودند: این جوان در عذاب است او راببخش پیرزن گفت: من او را نمی بخشم پیامبر(ص) فرمود : خدایا! به حق پنج تن آل عباصدای آن صدای جوان را به گوش مادربرسان ، مادر جوان در کنارقبر دید که از قبر صدای جوانش می آید؛ وجوان فریاد میزند که ای مادر مرا حلال کن ای مادر! در میان آتش گرفتارم، از بالا آتش ، از زمین آتش ، از دوطرف آتش؛ مادر حلال کن ومرا ببخش. وقتی این صدای جوان به گوش مادر رسید مادر او رابخشید؛ دوباره صدا آمد که ای مادر حالا که مرا بخشیدی مورد رحمت قرار گرفتم و خدا از تو راضی باشد که  از من راضی شدی.

 دوستان وآشنایان به پدر ومادراحترام کنید . اگر پدر ومادر از دار دنیا رفتند دوستان آنها رامورد احترام قرار دهید. اگر دوستان پدر ومادر در گرفتاری بودند به آنها کمک برسانید. آثار آنان را حفظ کنید بجای پدر ومادر به زیارت عمه خاله عمو ودایی بروید. امام صادق (ع) میفرماید:  شخصی به پیش پیامبر(ص) رفت وفرمود: من دختری داشتم ،بعد دخترم بزرگ شد واورا زنده بگورش کردم؛ حالا مانده ام که چگونه نجات پیدا کنم؟ حضرت فرمود: مادر داری؟ گفت نه مادرم از دنیا رفته،فرمود خاله داری؟گفت بله خاله دارم،فرمود به خاله ات احترام کن تا خدا از گناهانت درگذرد.پس میفرمایند به زیارت عمو،عمه،خاله و دایی بروید به جای پدر و مادر.اگر در حال حیات حقوق آنها ضایع شد سعی کنید بعد از فوتشان جبران کنید،سعی کنید کاری و عملی انجام دهید تا آنها را در خواب ببینید و از احوال آنها باخبر شوید،خیرات و صدقات تداوم بخشیم و احترام کنیم به اسامی آنها و به قبور آنها. چنانچه آنها مومن بودند شوق لقاء آنها راداشته باشیم و اگر قبر آنها ویران شد آن را ترمیم کنیم و اینها حقوقی است که بعد از رفتنشان به گردن ما دارند و انشاءالله خداوند به ما توفیق دهد که بتوانیم به وظیفه خودمان در قبال این دو نعمت بزرگ الهی عمل کنیم، اگر در قید حیات هستند احترامشان را نگه داریم و اگر از میان مارفتند بتوانیم به حقوقی که به گردن ماست عمل کنیم.

امام سجاد(ع) در دعای خود میفرمایند:خدایا پدر و مادر مرا به برترین و بالاترین پاداشی که ویژه ی پدران و مادران و بندگان مومنت هست ویژه گردان ای مهربان مهربانان. ما هم ازخدا میخواهیم که پدران و مادران ما را اگر در قید حیات هستند طول عمر و سلامتی عطا کند و اگر از میان ما رفتند آنها را مورد آمرزش و مغفرت قرار دهد و همه آنها را از ما شاد و خشنود نگه دارد.

 

 

خطبه دوم

 

خودم وهمه شما نمازگزاران عزیز را در این لحظه های نورانی دعوت میکنم به تقوای الهی . خداوند توفیق بندگی را برای همه ما عنایت فرماید.خداوند توفیق بدهد که قدر لحظه های عمرمان را بدانیم؛ لحظه هایی که می گذرد وبرنمی گردد. روایت داریم میفرماید: لحظه های گذشته دیگر برنمی گردد. امیرالمومنین می فرماید: هرروزی که درآن هستیم آن روزبه ما خطاب میکند: ای پسرآدم!من روزجدیدی هستم که تو درمن قرار گرفتی، روزی هستم که شهادت می دهم. در روز قیامت شهادت می دهم به آنچه که اتفاق می افتد. امروز که گذشت دیگر آن را نخواهید دید. لذا مواظب لحظه هایمان باشیم.

 

وقتی مارادرقبر میگذارند از ما سوال می کنند بشنو وببین وجواب بده، اینجاست که با دستی پر برویم واینها را جواب دهیم.

 

ای دل غافل دمی هوشیار باش

 

خواب غفلت تا به کی بیدار باش

 

صرف شدعمرت به غفلت سربه سر

 

گرم دنیایی ز عقبی بی خبر

 

یک دمی بنشین به حالت ناله کن

 

سختی جان دادنت راچاره کن

 

منزلت قبر و انیست مار ومور

 

کی شوی بیدار ازخواب غرور

 

 ولادت با سعادت بانوحضرت زینب کبری(س) در پیش داریم ومن تبریک عرض میکنم به ارادتمندان به خاندان اهل بیت.نوروز را داریم که آن روز روزی است که امام صادق(علیه السلام) می فرماید: در روز نوروز قائم ما بر دجال پیروز میشود واو رادر دروازه کوفه به صلیب می کشد.

 

عید نوروز از این باب قابل احترام هست. وظایفی ما باید در عید نوروز انجام دهیم، اعمالی که میتوان به آن اهمیت دهیم من به اختصار برای شما عرض میکنم؛ نظافت وغبار روبی ، نظافت دل از کدورتها واز گناه وکینه. لباس خوب وتمیز پوشیدن و از بوی خوش استفاده کردن، به دیدار پدر ومادر وپدربزرگ ومادر بزرگ رفتن دیدار با خانواده های شهدا و ایثارگران و همچنین دانشمندان و علمای شهر،صله رحم کردن از همسایگان واطرافیان ودوستان، دلجویی کردن از یتیمان وفقرا، به عیادت بیماران رفتن و.... . در عیدی دادن هم در اسلام هست که می فرماید اول به دختر عیدی بدهید بعد به پسر. به خانواده های خود توجه کردن ؛ اختلافات فامیلی و محلی را اصلاح کردن؛ضیافت و مهمانی دادن و در مهمانی رعایت ضوابط کردن؛ به فقرا مهمانی دادن؛ در مهمانی ها از تهمت و غیبت پرهیز کردن؛ از اسراف و تزویر دوری کردن؛بهداشت و سلامت را رعایت کردن؛به مراکز تفریحی سفر کردن و عبرت گرفتن از تاریخ که به انسان خودشناسی و خداشناسی میدهد.

 

نکته دوم که باید خدمت شما عرض کنم در سال 91 دشمنان ما با همه قدرت خود ما را تحریم کرده بودند و میخواستند با تحریم ها ما را به زانو درآورند، دربعضی از این تحلیل های دشمنان ما این بود که اسفند ماه که الان گذشته از 25بهمن28وبعدکه دیدند نمیشود گفتند اسفند اتفاقاتی خواهد افتاد که مردم به خیابان ها میریزندو نظامی ها مجبور میشوند به خیابانها بیایند و مردم را مورد هدف قرار بدهند براثر تحریم ها.این خیالهای باطل و واهی دشمن بود که خیال کردند که مردم به خاطر گرانی ها و تحریمها می آیند و مقابل نظامی که برای خود مردم هست؛نظامی که وارداتی نیست و صاحب این نظام خود مردم هستند که فرزندانشان را برای حفظ و بقاء این نظام فرستادند لذا به خیال باطل خودشان فکر کردند که کار تمام شده است شما نگاه کردید که در جلسه اخیری که در قزاقستان بود خیلی کوتاه آمدند و به ما امتیازها دادند و در جلسه دو سه روز قبل هم قرار شد امتیازات بیشتری به ما بدهند؛ فضای بین المللی به نفع ما تغییر کرد به خاطر اینکه تحریم ها بر ما اثری ندارد. سال 91 خیلی به ما فشار آوردند اما سال اقتدار ما بود و سال شکست برای دشمنان ما بود و مردم ما که در 22 بهمن جواب دندان شکنی به دشمنان ما دادند و انشاءالله سال 92 را آنچه که اهل فن و اهل تحلیل،چه در داخل و چه در بیرون تحلیل میکنند این است که انشاءالله سالی با اقتدار و پیشرفتی خواهیم داشت و مطمئنا سال شکست دیگری برای دشمنان خواهد بود. خیلی تلاش کردند، بازار را دست زدند و کالاها کمی گران شد ولیکن نتوانستند جلوی واردات را گرفتند ولیکن بازرهای ما مملو از کالاهای فراوان هست و ذخایر آنقدر فراوان است که اگر این کالاها را تا پایان فروردین هم در اختیار مردم بگذارند باز هم ذخایر باقی می مانند. انشاءالله که سال 92 سالی خوش و با قدرت برای ما باشد.

 

در آخر لازم میدانم در یک سال گذشته ای که  شما مردم عزیز چه در سرمای زمستان و چه درگرمای تابستان حضور پرشوری را در همه مناسبتها در سطح شهرستان به خصوص در نمازجمعه ای که هرهفته برگزار میشود مخصوصا نسل جوان ما که حضور دارند از همه تقدیر و تشکر میکنم. از همه کسانی که در برپایی نمازجمعه نقش داشتند و دارند و به ما کمک میکنند در برپایی نماز جمعه و همینطور از مسئولین که ما را یاری نمودند ودر راس همه آنها جناب فرماندار و بخشدار و فرمانده محترم سپاه و بسیجیان عزیزی که هرهفته ما را یاری میکنند و همینطور نیروی انتظامی و راهور و آموزش و پرورش،هلال احمر،آتش نشانی،شهرداری،هیئت امنای مسجد و امام جماعت مسجد و تولیت مسجدو همه عزیزانی که ما را همراهی میکنند و مخصوصا اعضای ستاد نماز جمعه، خواهران ما و برادران عزیز ما، مسئول ستاد برادران و خواهران و همه دوستانی که برای برپایی نماز جمعه همت میکنند و تلاش میکنند تقدیر و تشکر میکنم. 

/ 0 نظر / 7 بازدید