خطبه عبادی-سیاسی نمازجمعه92/1/16باامامت حجت الاسلام والمسلمین حسینی

میفرمایند: ایمان وعمل صالح طالب بهشتی مومن باشید عمل صالح انجام دهید سوره بقره آیه 25بشارت بده به کسانی که ایمان آوردند وعمل صالح انجام دادند بهشت را بهشتی که دارای نهرها ونعمت های فراوانی است در آیه 82 سوره بقره هم میفرماید: کسانی که ایمان آوردند وعمل صالح انجام دادند اهل بهشتند و در بهشت ابدی ماندگارند. تقوی داشته باشیم به سمت گناه نرویم خودمان را از گناه دور کنیم. در سوره ال عمران هم میفرماید اگر کسی تقوی داشته باشد در بهشت ابدی میماند واین نعمت ها برایش مهیاء است همسران زیبا و پاک برایشان قرارمیدهیم و خداوند هم از آنها خوشنود و راضی است پس تقوی هم ما را به سوی بهشت میبرد. پیروی از خدا ورسول خدا در سوره نساء آیه 13 میفرماید: کسی که از خدا و رسول خدا پیروی کند وارد بهشت میشود بهشتی که درآن نهرهای از آب پاک و شیر و عسل جاری است و ابدیست. ونکته بعدی میفرماید: راستی و راست گفتاری است کسی که دنبال حرف راست باشد و خودش هم راستگو باشد درسوره مائده آیه 119میفرمایند: فردای قیامت راستگویان را می آورند وارد بهشت مکنند و آنها ازخدای خود راضی هستند و خدا هم از آنها رراضی است.

احسان و نیکوکاری در سوره کهف آیه 30 و 31 میفرماید: کسی که احسان کرد و عمل صالحی انجام داد پاداشتش محفوظ است و پاداشت او بهشت است که اوصاف گفته شد. نکته بعدی شکیبایی در راه خداست برای خدا عبادت کنیم سختی عبادت را تحمل کنیم ماه رمضان را روزه بگیرد برای رضای خدا از معصیت دست برداریم مصیبت می بیند به خاطر خدا تحمل میکند شکیبایی وصبر برای خدا باشد خدا هم بهشت به او میدهد میفرماید: کسی که برای خدا صبر میکند نماز می خواند از مالش انفاق میکند و عمل صالح انجام میدهد وارد بهشت میشود نه تنها خودش بلکه پدر ومادر و فرزند و همسرش هم اگر صالح باشند با او وارد بهشت می شوند واز هر دری که بخواهند وارد شوند خداوند فرشته های خودش را برای استقبال از انها میفرستدو به آنها خوش آمد میگویند به خاطرچی؟ میفرماید: به خاطر صبر و شکیبایی که آنها داشتند.

مسئله دیگر اقامه و حفظ نماز است میفرماید: کسانی که نماز میخوانند و محافظت بر نماز دارند مورد اکرام خداوند قرار میگیرند. انفاق در راه خدا چه زمانی که در گشایشند و چه زمانی که در سختی هستند از مالشان انفاق میکنندو باز از صفت های اینها این است که خشم خودشان را هم کنترل میکنند و اگر کسی خطایی کرد از خطای مردم میگذرند اینها کسانی هستند که خدا هم تحویلشان میگیرد هم وارد بهشتشان میکند ودر آن ابدی هستند.

ونکته بعدی تولاء و تبراء است میفرماید : دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا در سوره مجادله آیه 22 میفرماید:گروهی هستند ایمان به خدا دارند کسانی هستند که با کسانی که در مقابل خدا هستند و دشمنی با خدا دارند ولو پدر ومادر و یا نزدیکانشان باشند با آنها دشمن هستند وبا دوستان خداوند دوستند لذا خدا این گروه را به بهشت وارد میکند. اینها لازم است برای ورود به بهشت و خداوند توفیق بدهد در سال جدید در عبادت و بندگی خدا به همه ما انشاء الله.

خطبه دوم

 

خودم وهمه شما نماز گزاران عزیز را دعوت میکنم به تقوای الهی . خداوند توفیق یغضب وبیداری ، عبادت و دوری از گناه و معصیت را به همه ما عنایت بفرماید.

از امام صادق(ع) روایت است در اماری شیخ صدوق، میفرماید : روزی حضرت داوود پیامبر مشغول خواندن زبور بود در بیابان ، داوود پیامبر صوت زیبایی داشت وقتی زبور می خواندندتمام وحوش و طیور جمع می شدند و از صوت زیبای داوودبهره می بردند . روزی حضرت داوود رفت بیرون ومشغول خواندن زبور شد ، دیدن پیامبری بنام حزقیل حضور دارد و نگاه کرد و دید که وحوش و طیور دارند به سمتی میروند ، گفت : حتماً داوود بیرون آمده است ودارد زبور میخواند، نزدیک این پیامبر شد و چند سوال ازحضرت حزقیل کرد، و فرمود : آیا هرگز قصد گناه کرده ای در زندگی ات ؟ آن پیامبر فرمود : خیر. گفت :آیا تا بحال اُجر در زندگی ات رخ داده است؟  گفت: خیر . حضرت داوود فرمود: آیا میل دنیا به سمت شما آمده است ؟ آن پیامبر فرمود: بله؛ میل به دنیا و ذخایر و زیبایی دنیا به سمت من آمده است. حضرت داوود فرمود: درآن هنگام چه میکنی که این دنیا را از خودت دور کنی؟ ازقیل داوود پیامبر را به سمت غاری برد و گفت: من وارد غار میشوم ودر این غار منظره ای است من آن را تماشا میکنم وقتی که این منظره را تماشا میکنم این خواهش وخواسته دنیا از من دور میشود . حضرت داوود فرمودند : وقتی که من وارد آن غار شدم دیدم تختی در آنجاست که برروی آن تخت کله ایست و پاره ای از استخوانهای نرم در کنار آن است لوحی کنار آن تخت واستخوانها است که من فلان پادشاهم ، هزار سال پادشاهی کردم و هزار شهر بنا کرده ام ، آخر حکومت من این است . خاک فرش من است و سنگ بالش من است کرم ها ومارها همسایه های من است پس هر کسی مرا زیارت کند فریفته دنیا نشود . آن پیامبر گفت : لذا هر وقت اینها را می بینم از دنیا فاصله می گیرم.

 به ما هم سفارش شده است که سر ی به قبرستانها بزنیم نگاه به اهل قبرستان کنیم، همه مردگان آنجا هستند وازمیان ما بودند که رفتند . آنها را ببینید وعبرت بگیرید و زیاد عشق به دنیا وعلاقه به ذخایر دنیا را نخواهیم داشت. دنیا بسیار خوب است در صورتی که ما رابه سمت گناه نبرد، حق الناس و حق مظلوم و یتیم نباشد. پس مراقب خودمان باشیم وفریب دنیای چند روزه را نخوریم .

 سال 92را بار دیگر به همه شما عزیزان تبریک میگویم و سالی پر خیر و برکت وبا سلامتی و توفیق را برایتان آرزومندم . امسال را هم حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری کرده اند ؛ حماسه سیاسی نامگذرای کرده اند بعلت اینکه امتحان بزرگی که ملت عزیز ایران با آن روبرو است و آن انتخابات بزرگ ریاست جمهوری است که تمام نگاههای جهان مخصوصاً دشمنان ما به این انتخابات است با توجه به فتنه 88 وحادثه ای که اتفاق افتاد همه منتظر هستندببینند که این انتخابات چگونه انجام میشود و مردمی که34 سال حضور داشتند در صحنه ، دراین حماسه سیاسی ماندگار هم باید حضوری پر شور داشته باشند وسر بلند بیرون بیایند .   

حماسه اقتصادی هم در ادامه سفارشات و نامگذاری هایی است که حضرت آقا ، آیت الله خامنه ای ، در بحث اقتصادی مسیر را مشخص میکنند هم برای مردم و مسئولین و همچنین در بخش های خصوصی؛ حرکتی عظیم برای خودکفایی این ملت عزیز توسط مسئولین ما وبا همت شما مردم عزیز برداشته شود و در مقابل تحریم ها وتهدیدهای دشمنان که تحریم های اقتصادی را به اوج خودشان رسانده بودند انشاء الله به سلامت از این تهدیدها هم به سلامت عبور کنیم .

20فروردین روز ملی فناوری هسته ای است، امروز و فردا هم روز مزاکرات ایران با طرف اروپایی وبحث هسته ای است. همه ما میدانیم که انرژی هسته ای حق ماست ودنیا هم بداند که نسبت به حقمان کوتاه نخواهیم آمد، وهم تیم مذاکره کننده هسته ای که از طرف ماست بداند 70میلیون ایرانی پشت این قضیه محکم و استوار ایستاده اند لذا محکم و با اقتدار در این نشست ها حضور داشته باشند و دشمنان و مذاکره کنندگان بدانند ، هم خودشان را خسته نکنند وهم فرصتها را از دست ندهند که ما سر سوزنی از این حق قانونی وشرعی خودمان عقب نشینی نخواهیم کرد .

18 فروردین ، روز سلامتی و بهداشت است، در اسلام پیرامون بهداشت خیلی سفارش شده است اما متأسفانه ما خیلی کم استفاده میکنیم، صحبت از بهداشت که میشود ما مثال از کشور های دیگر میزنیم و از رعایت بهداشت آنها صحبت میکنیم. زمانی که اسلام میگفت« النظافت من الایمان» آنها در وحشی گری زندگی می کردند . این همه اسلام از بهداشت ونظافت صحبت کرده است وتمام مخترعین علوم پزشکی مسلمانان هستند وبیشتر دانشمندان مسلمان هم ایرانی هستند . در کشور های دیگر حتی ته سیگار را بیرون نمی اندازند ولی در ایران در پارک ها و طبیعت زباله دیده می شود . رعایت بهداشت هم به نفع ما و هم به نفع اجتماع ومنابع طبیعی ماست. در سال گذشته گزارشی داده بودند که ملارد جزء هزار شهر سالم دنیا است . من خودم اولین معترض به این قضیه بودم شهری که با جمعیت 400هزارنفری حتی یک تخت بیمارستان ندارد چطور میتواند شهر سالم دنیا باشد یا هر امکانات و زیر ساختارهایی که ما نداریم . در هر صورت خوب است که ما به این سمت برویم و زیر ساختهایمان هم آماده باشد .

20فروردین شهادت آیت الله صدر و خواهرش بنت الهدی و همچنین شهادت شهید سید مرتضی آوینی است و21فروردین شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی است . یاد وخاطره این شهیدان عزیزو بزرگوار  را گرامی بداریم .

 همچنین لازم است از ستاد تسهیلات نوروزی که در ایام نوروز منشاء خدمات وتلاش بودند در شهرستان ودر رأس آنها فرمانداری و نیروی انتظامی ، حلال احمر و اورژانس و... تقدیر وتشکر میکنم.

در آخر انتظار دارم از همه مسئولین عزیز در سطح شهرستان در سال جدید فرصت ها را برای کار و تلاش غنیمت بشمارند ، با وحدت و جدیت بیشتر برای خدمت به این مردم عزیز همت کنند وتلاش کنند که انشاء الله این چنین باشد.

پروردگارا توفیق خدمت به این ملت عزیز را به همه ما عنایت بفرما.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید