خطبه های عبادی -سیاسی نماز جمعه در تاریخ91/11/6به امامت حاج اقاحسینی

نکته دیگری که پیامبر گرامی اسلام مورد سفارششان است در خانواده، 
میفرمایند نسبت به بچه ها خوش اخلاق باشید. میفرمایند من بچه ها را دوست
دارم بخاطر 5 خصلتی که بچه ها دارند: اول اینکه بچه ها بسیار گریه میکنند و دیده
گریان کلید بهشت است. با خاک بازی میکنند چون متکبر نیستند. با یکدیگر دعوا
میکنند  اما زود آشتی میکنند و این یعنی کدورت و کینه در دل ندارند. آنکه چیزی برای فردای خود ذخیره نمیکنند یعنی آرزوی دور و درازی ندارند. خانه میسازند و بعد خراب میکنند یعنی دلبسته و وابسته به دنیا نیستند. این 5 خصلت خوب بچه هاست که من به آنها علاقه مندم.انشاءالله که ما هم بتوانیم این سفارشات پیامبر اکرم را جامه عمل بپوشانیم و در زندگی از آنها استفاده کنیم .

خطبه اول ما بحث خانواده بود که رسیدیم به اینجا که حق را در زمان حیات پدر و مادر بر گردن بچه هادارند و 20 حق را عرض کردیم و 10 حق دیگر را که پدر و مادر بر قلب دارند راخدمتتان عرض میکنیم.

میفرمایند: فرزندان همیشه با آن دو رئوف باشند و ترحم کنند. در قلبشان نسبت به پدر و مادر باید رئوف ومهربان باشند.

آن دو را همیشه دوست داشته باشند و به شادی آنها شاد باشند و در غم آنها شریک باشند و غمخوار آنان باشند. اینها وظایف فرزندان است نسبت به پدر و مادر . با دشمنان آنها دوستی نکنند که آن دو میرنجند. اگر بر وی ستم کردند بر آنان خشم نکند و اگر او را زدند دستان آنها راببوسند و این وظیفه خیلی سنگینی است.

البته بعدا اشاره هایی خواهیم داشت در بحث خانواده که چگونه ما بچه ها را تربیت کنیم تا نتیجه برعکس نگیریم .گاهی اوقات میشنویم که بچه ها نسبت به پدر و مادر دست دراز میکنند و به گونه ای این ها به تربیت خود ما باز میگردد که تربیت های ما در بعضی موارد نقص داشته که ما طوری بچه را تربیت کردیم که کار به اینجا کشید اگر خوب تربیت نکنیم اینچنین میشود.

در همین راستا به داستانی از تاریخ اشاره میکنم: راوی  میگوید
که از کنار باغی رد میشدم پسری پدر خودش را گرفت و به درختی بسته بود و او را میزد و خیلی به من برخورد آمدم این بچه را کنار زدم پدر را از درخت باز کردم. پسر خیلی ناراحت شد گفت چرا نمی گزاری من پدرم را ادب کنم. اگر ما خوب تربیت نکنیم جامعه برعکس میشود و به اینجا میرسد.

میفرمایند باید بچه را طوری تربیت کنید که اگر احساس کردید بچه به تنبیه نیاز دارد و او را تنبیه کردید او بیاید دست شما را ببوسد.میفرماید یکی دیگر از وظایف بچه ها این است هرچند حق آنها را انجام داده باز هم ترس کوتاهی و تقصیر داشته باشد. همیشه در دل قصد کسب رضای آنان را داشته باشد . اگر وی را زجر کردند و یا پیر و فرطوط شدند قصد آزار آنها رانکند. چند وقت پیش مادر پیری نزد من آمد آمد و گفت پسر پیری دارم که در دل زمستان رفقای خود را جمع میکند به خانه می آورد و منقل و بافور و اینها... و من را در فضای سرد زمستان در برف بیرون می اندازد و میگوید بر و بیرون باش تا ما کارهایمان را انجام دهیم بعد داخل بیا. خیلی باید حواسمان جمع باشد.!

از بد گویی و یا کج خلقی آنان نرنجیم اگر پیر مرد شد ،پیر زن شد ،مریض احوال بود و یا خسته شد گاهی ممکن است بدخلقی کند. میفرماید : بچه ، پسر یا دختر نباید از بد خلقی یا کج خلقی پدر یا مادر برنجد.میفرماید در دل طول عمر آن دو را بخواهد هرچند از زحمت فقر و بیماری او به تنگ آمده باشد.

پدر و مادر دو گوهر گرانبها هستند که خدا به ما هدیه داد و ما کمتر قدر آنها را میدانیم.نمیتوانیم به وظیفه خود نسبت به ادب و احترام به  آنها
خوب عمل کنیم.

در تفسیر منهج هست که آورده اند که خدا به پیامبرش خطاب میکند:یا رسول الله من قبل از تولد پدرت را ازتو گرفتم و در زمان کودکی مادرت را از تو گرفتم به دو دلیل:

اول اینکه تحمل بار نبوت و ادا ی حقوق پدر و مادر برای تو کمر شکن بود،نمیتوانستی هم نبوت را به دوش بکشی و هم وظیفه خود را نسبت به پدر و مادر ادا کنی. لذا من پدر و مادر را از تو گرفتم. این همه اهمیت و این همه ارزش!

در کتاب شیخ صدوق از امام صادق (ع) نقل میکند که موسی پیامبر در سایه عرش چهره زیبا و دلربایی را دید عرضه داشت : این که عرش سایه بر سرش انداخته کیست که اینقدر مورد توجه و عنایت است؟ خطاب رسید : این شخصی است که به پدر و مادرش زیاد نیکی میکرد و سخن چینی نمی کرد و مردی بود که به پدر و مادرش ادب و احترام میکرد. ما هم این همه به او توجه داریم. پس نیکی و ادب به پدر و مادر و مادر این همه سفارش شد. خداوند به ما توفیق بدهد که به این وظیفه خود عمل کنیم انشاءالله.

خطبه دوم

خودم و همه شما سروران عزیز را در این لحظه های نورانی دعوت میکنم به تقوای الهی ، به یغضب و  بیداری،به توجه به اینکه برای نجات فردای خودمون الان باید قدم برداریم و الان باید توشه ای برداریم.

پیامبر گرامی اسلام میفرمایند که:کنار قبری ایستاده بودم که  جنازه ای را آوردند و درون قبر گذاشتند و پیامبر خیلی محزون و گریان شد و اشک از چشمان پیامبر جاری شد. فرمود :برای ورود به این حالت عظیم  و بزرگ و مشکل آماده ای؟ خطاب کرد: برای چنین روزی خود را آماده کنید و محیا کنید که همه ما باید آن را ملاقات کنیم.

گفتند یا رسول الله چطور ما باید خود را برای این روز آماده کنیم؟ فرمودند: واجبات را بجا آورید ،محرمات را ترک کنید .

خدا رحمت کند حضرت آیت الله بهجت را که هر وقت خدمتشان میرسیدند و میگفتند آقا چطور به آن مراحل رسیدید؟
سفارشی کنید! میگفتند شما واجبات را عمل کنید و محرمات را ترک کنید و اینگونه راه
خودش باز میشود. اشکال کار ما این است که اینجا گیر کرده ایم.

پیامبر گرامی اسلام می فرمایند برای نجات در قبر خودتون واجبات را عمل کنید و از محرمات کناره بگیرید و به حسنات و نیکی ها آراسته شوید.

ولادت با سعادت پیامبر گرامی اسلام و امام صادق(ع) را خدمت همه شما عزیزان که روز اخلاق و مهر ورزی هم نامگذاری شده تبریک و تهنیت عرض میکنم. وانشاءالله که بتوانیم به عنوان امت پیامبر، پیامبر را به عنوان اسوه ی حسنه در زندگی قرار بدهیم و عمل کنیم  به سفارشات و دستورات پیامبر.

از رسالتهایی که پیامبر گرامی اسلام داشتند و و قتی که مبعوث شدند به این 
تکلیف عمل کردند ،ایجاد  وحدت و همدلی میان اققشار مختلف جامعه بود .پیامبر گرامی اسلام رمز پیروزی را وحدت میدانستند .در هفته وحدتیم و این کار ماندگار و بزرگی که حضرت امام (ره) انجام دادند. وحدت رمز پیروزی و رمز ماندگاری ماست و  وحدت همه نقشه ها و دسیسه ها ی دشمنان ما را مطمئنا  نقش بر آب خواهد کرد.

در سطح داخلی همه دوستداران انقلاب اسلامی و همه علاقه مندان به نظام جمهوری اسلامی باید بر محور ولایت و رهبری متحد و یکدست باشند در مقابل همه دشمنان و در سطح بین المللی هم تنها راه نجات و وعزت و غلبه ی کشورهای اسلامی بر دشمنان اسلام و حدت بر محور قرآن  و پیامبر اعظم می باشد. کشورهای اسلامی باید به دور از تعصبات و تنگ نظری ها با وحدت و همدلی در یک صف واحد در مقابل دشمنان اسلام بایستند. تلاش و  دشمنان  برای ایجاد تفرقه میان کشور های اسلامی است و این از نقشه های دشمنان است. در کتاب جنگ بدون خونریزی نیکسون آمده اگر میخواهید بر کشورهای اسلامی فائق آیید باید بین کشورهای اسلامی شکاف ایجاد کنید و همین مواردی که امروزه ما می بینیم. لذا هر زمانی مسلمانان بر محور قرآن و پیامبر اعظم با هم متحد شوند آن زمان روز نابودی دشمنان اسلام خواهد بود.

لذا سفارش میکنیم هم به حاکمان کشور های اسلامی و هم به ملت مظلوم کشورهایی که در زیر سیطره دشمنان اسلام هستند با اتحاد با یکدلی و با وحدت انشاءالله در مقابل دشمنان بایستند.

نکته بعدی که باید به آن اشاره کنم این روزها بحث اجرای طرح  فاز دوم هدفمندی یارانه ها بین مجلس و دولت هست. اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در مرحله دوم با توجه به شرایط فعلی تورم زاست. به اقشار کم در آمد و آسیب پذیر جامعه فشار مضاعفی وارد خواهد شد. قیمت ها سرسام آور خواهد شد. متاسفانه دخالت و نظارتی هم که در بازار نیست، بازار بی در و پیکر شده و هرکس هر چقدر دلش بخواهد قیمت را تغییر میدهد و دولت هم که در این زمینه تعطیل است، یعنی هیچ نظارتی بر بازار ندارد و هرکسی صبح که بلند میشود آنطور که دلش میخواهد قیمت را تنظیم می کند.

لذا مسئولین باید وارد  شوند اولا میان اقشار کم درآم جامعه بیایند و مشکلات مردم را ببینند و بعد تصمیم بگیرند لذا باید از تصمیم عجولانه بدون کارشناسی و بدون مطالعه  بپرهیزند و با توجه به درآمد مردم تصمیم بگیرند نه باتوجه به درآمد خودشان. من احساس میکنم اینها با توجه به درآمد خودشان برای مردم تصمیم میگیرند بلکه باید با توجه به درآمد اقشار کم بضاعت و مستضعفی که به نان روزشان هم محتاجندتصمیم گیری داشته باشند. قیمت ها را همینطور دارند بالا میبرند و انتظار هست دست نگه دارند مگر اینکه این مشکلات را بالاخره طوری حل کنند. پس انتظار هست که حتما در این زمینه هم نمایندگان مجلس توجه کنند و هم دولتی هایی که ممکن است بحث سیاسی مطرح باشد و چون انتخابات ریاست جمهوری هم نزدیک است میخواهند مقدار پولی را دست مردم بدهند و از این فضا سوء استفاده کنند برای مقاصدی که خودشان دارند.

لذا حتما پول نقد دست مردم بیاید تورم زاست و بازار را به جایی میکشاند که مردم آسیب پذیر و قشر کم درآمد  دیگر نمیتوانند زندگی کنند. انتظار است که در این بحث حتما توجه کنند.

مناسبت بعدی 6 بهمن است سالروز حماسه مردم آمل ،شهر هزار سنگر،زمانی که منافقین حمله کرده بودند تا آمل را تصاحب کنند به قول خودشان نزدیک ترین جا به مرکز و پایتخت بود و میخواستند که در آنجا برای خودشان کشوری را هم تاسیس کنند. گفتند به آب دریای خزر  از آن طرف ما دسترسی داریم این طرف هم به جنگل به مرکز، ولیکن مردم ولایتمدار و مردم خوب شهرستان آمل در مقابل منافقان ایستادند، شهدایی را تقدیم کردند و منافقان نتوانستند به مقاصد شوم خود برسند. یاد و خاطره شهدای این حماسه 6 بهمن آمل گرامی میداریم .

و آخرین نکته طرح جمع آوری معتادان پرخطر و کارتن خواب هاست که در حال اجراست. من تشکر میکنم از فرمانداری، دادگستری و نیروی انتظامی و شهرداری و همینطور همه کسانی که کمک میکنند  این کار صورت بگیرد.

انتظار هست که در شهرستان ملارد از این گونه کارها بیشتر صورت بگیرد . و طرح جمع آوری اراذل و اوباش را هم در برنامه های شورای تامین در مجموعه این قضایا قرار بگیرد.
قاچاقچیان،فروشندگان مواد،به هم زدگان نظم و امنیت عمومی و اجتماعی. در شهرستان ملارد باید انشاءالله قاطعانه با این بحث مقابله شود و همه به میدان بیایند  تا بتوانند اراذل و او باش را در محله ها و مناطق جمع کنند انشاءالله.  

/ 2 نظر / 5 بازدید
arash

TEXT = سلام عزيزم وبت باحاله جامعه مجازي نودوهشتيا با امکانات بالا(چت آنلاين ايجاد گروه و ارسال پست دوستيابي و....) منتظر حضور شما هستيم ميتونيد بعد از عضويت گروه ايجاد کنيد وبلاگتون رو معرفي کنيد پست ارسال کنيد تا بقيه دوستانتون نظر بدن. کلا خيلي باحاله از اينجا عضو شو :http://98tia.ir/signup اينم سايته خوشگلمون : www.98tia.ir لطفا مارو با بزرگترين جامعه مجازي ايران لينک کنيد.ميسي منتظريتيم عضوشيااااا

mohammad

افزایش پیج رنک | افزایش بازدید | افزایش فوق العاده گوگل پلاس | فقط با عضویت در سایت ما امکان پذیر است : 1) عضویت در سایت 2) فعالیت در سایت و دریافت امتیاز 3) اضافه کردن سایت یا وبلاگ خود و افزایش بازدید و پلاس وان | در ضمن اگه وقت برای فعالیت و کسب امتیاز نداری پیشنهاد میکنم یه سری به صفحه خرید امتیاز بزنی و تعرفه های کم و باورنکردنی ما رو ببینی | منتظر حضورتان هستیم|بـــســـت آمــــار http://bestamar.ir http://plus.bestamar.ir http://links.bestamar.ir